Pages

Friday, July 31, 2015

Ліквідація ФОП

ФОП (Фізична особа підприємець) – фізична особа, що зареєстрована як підприємець для ведення господарської діяльності, при цьому не маючи статусу юридичної особи. ФОП – найпростіша форма для ведення підприємницької діяльності в Україні. Такою діяльністю можна займатись з 18 років, за згодою батьків (опікунів) з 16 років. Після реєстрації, ФОП отримує всі права й обов’язки: можливість надавати послуги чи продавати товари, дотримуватись прав покупця, надавати вчасно декларацію в податкові органи і т.д.
З третього липня минулого року вступили в дію зміни до законодавства України. Ці зміни стосувались процедури закриття підприємницької діяльності фізичної особи, що  значно спростили цей процес.
За чинним законодавством для припинення діяльності ФОП потрібно надати у відділ реєстраційної служби за місцем прописки такий перелік необхідних документів: 1) форма №12 – представляє собою реєстраційну картку для того щоб провести реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичною особою; 2) мати при собі паспорт (оригінал); 3) довіреність, при умові, що документацію надає представник фізичної особи.

Після отримання повної документації, державний реєстратор має надати повідомлення, яке підтверджує припинення підприємницької діяльності ФОП. На цьому процедура ліквідації підприємницької діяльності завершується. Таким чином, потрібно всього один день, що досить незвично.
До внесених змін процедура займала близько 2,5 місяців (і це в кращому випадку). Фізична особа-підприємець мав самостійно подавати та отримувати у державного реєстратору довідки про відсутність боргів перед пенсійним та податковим фондами (довідка 3-ЄСВ, довідка 22-ОПП,  довідка з управління ПФ). Подавати їх можна було лише після двох місяців з дня публікації оголошення про ліквідацію ФОП.
Якщо ж говорити про зміни в порядкові проведення перевірок пенсійним чи податковим фондом, то їх тут не відбулось. Більш правильно говорити про зміну відповідальності. Раніше треба було буквально оббивати пороги для отримання даної довідки, стояти над душею поки ведеться перевірка рахунків, податкової документації і т.д. Тепер же саме подання від фізичної особи до державного реєстру довідки про закриття стає підставою для позапланової перевірки чи правильно були нараховані та сплачені податки. Таким чином, раніше ініціатором перевірки був сам ФОП, а тепер органи оподаткування самі мають реагувати, ставати ініціаторами перевірок.
 Такі зміни в законодавстві були прийняті після того, як законодавчим органом була прийнята до відома ситуація: після закриття ФОП сама фізична особа не зникає (на відміну від юридичної особи), вона просто перестає бути підприємцем. З цього йде висновок, що всі права і обов’язки, які мала фізична особа-підприємець зберігаються і після її ліквідації. Таким чином фізична особа, що позбулась приставки «підприємця» має за законом сплатити борги чи податки, якщо такі є після закриття підприємницької діяльності.

No comments:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...